W związku z artykułem, który ukazał się dzisiaj (tj. 14 stycznia 2019) na portalu dziennikwschodni.pl, w którym została podana informacja, iż wyrzucamy duże ilości maskotek oraz innych zabawek na śmietnik oświadczamy, że istotnie po zakończeniu pakowania darów w ramach XIX Akcji Polacy – Rodakom, część niepotrzebnych rzeczy, m. in. zabawek, wyrzuciliśmy do kontenera ZUK.

Pragniemy jednak podkreślić, że żaden z tych przedmiotów nie był nowy, tudzież w dobrym stanie, a także nie było możliwości wykorzystania ich w biało-czerwonych paczkach ze względu na wielkość (paczka to sześcian o boku 27cm). Ponadto pochodziły one nie tylko z tegorocznej zbiórki, ale również z tych, prowadzonych w minionych pięciu latach. Kilkukrotne selekcje na przestrzeni poprzednich lat pozwoliły nam odseparować przedmioty nie nadające się do dalszego użytku. Decyzja takiego, a nie innego zagospodarowania rzeczonych przedmiotów wynikała również z braku powierzchni magazynowej.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że w minionym czasie wielokrotnie przekazywaliśmy pluszaki na inne cele dobroczynne – do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kęble oraz Domu Dziecka w Lublinie, a także dwukrotnie w okresie Wigilijnym udaliśmy się do SPZOZ w Puławach. W tym roku wsparliśmy także MOPS w Puławach oraz Miejskie Przedszkole nr 16
w Puławach. Próbowaliśmy także wesprzeć Puławski Dom Dziecka, jednak zostaliśmy poinformowani, że nie są oni zainteresowani tego typu wsparciem.

Ponadto nadal posiadamy znaczne ilości zabawek w dobrym stanie, dlatego jeśli ktoś posiada informację o potrzebujących rodzinach lub ośrodkach prosimy o przekazanie nam takiej informacji, aby mogły one uszczęśliwić kolejne dzieci.

Z poważaniem
Zarząd Główny
Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości”